Umění pozitivního myšlení

18.07.2018

Pozitivní myšlení není věcí 60. let, kdy se začalo šířit hnutí Hippies. Pozitivní lidé mají skutečné problémy. Dokáží se naštvat nebo rozzuřit. Pozitivní lidé dennodenně bojují se stejnými problémy jako my, bojují za to co doopravdy chtějí a díky svému pohledu na svět se stávají silnějšími. Stejně jako my řeší každodenní překážky, ale narozdíl od nás se s nimi dokáží vypořádat s úsměvem. Občas je složité zachovat veselou tvář, když se všechno sesype. Ale čím více negativity ze sebe budete vydávat, tím více se Vám ji bude vracet. Nezáleží na tom v jaké životní situaci se zrovna nacházíte, ale na tom, jak se s ní dokážete vypořádat.

Pozitivní pohled na svět není o růžových brýlích. Je to o tom zdali si chceme daný problém dělat těžším nebo si jej ulehčit.


Pokud se Vám při mytí nádobí rozbije talíř a vy se z toho zhroutíte, nejspíš Vám ten den nepůjde už nic od ruky a veškeré své cenné nádobí by jste měli uschovat někam na hořejší polici, protože s velkou pravděpodobností rozbijete i to další. Pozitivně smýšlející člověk by si v takové situaci řekl, že střepy přinášejí štěstí a těšil se, co ho v následujících dnech potká. A ikdyby ho nepotkalo nic převratného, nevyhrál by ve sportce, ani v zakoupeném losu, dokázal by si na těch pár dalších dnech dozajista najít cokoliv, co ho činí šťastným a přisuzoval by to onomu rozbitému talíři. Takový člověk by byl šťastný při vysvitnutí slunce ačkoliv předpověď hlásila déšť. Největší hodnotu totiž nemají obrovské radosti, ale to jestli ty malé dokážeme udělat většími.
A v životě nastávají mnohem těžší situace než je rozbitý talíř. A právě v těchto situacích jsme zkoušeni jak zabojujeme. Všechno, co se nám v životě stane má nějaký důvod. Všechno co se stane nebo stalo, se stalo protože to tak mělo být, aby jsme mohli opět nastoupit na cestu, kterou máme každý dopředu nakreslenou.


Teď by jste mohli říct, že pokud se rozhodnete ze dne na den vykonávat jinou profesi i přesto, že Vás současná baví, nebo začnete věci dělat jinak než jste byli doposud zvyklí, jen aby jste dokázali, že nemáte předurčenou žádnou cestu. Věřte, že Vás život hodí zpátky ani nestihnete zamrkat. Pokud je Vám daný směr nebo člověk předurčený, ani tisíc pokusů to změnit, nebude úspěšných. Proto by jste každou změnu a událost, která se Vám připlete do cesty neměli vítat se zkříženýma rukama na prsou a nedůvěřivou tváří, ale s nadšením co nového Vás potká a kam Vás to může zavést. I proto by jste se měli snažit každou špatnou zkušenost brát pozitivně, protože ať už to na začátku může vypadat jakkoliv špatně, na konci Vám to může být ku prospěchu. Zkušenosti nás dělají silnějšími a většinou to nebývají pozitivní zkušenosti, protože na těch se málokdy ponaučíme. 


Takže ať už se Vám dnes stalo cokoliv. Od drobných každodenností jako je rozsypání mouky při pečení, zakopnutí o patník, zmoknutí v dešti s čertvě vyfoukanou hlavou až po to, že se Vám smazala celá pracovní prezentace.... Zkuste si u těch malichernějších říct, že jste měli být obezřetnější a pro příště si budete dávat větší pozor nebo si sebou prozíravě vezmete deštník. A u těch vážnějších, kdy by si člověk úsměv na tváři nevykouzlil ani připnutím kolíčků za uši, tak se zamyslete jestli vůbec prezentace byla podle Vašich představ, ikdyž se tak mohla jevit. Zhluboka se nadechněte a udělejte ji znovu a vsadím se s Vámi, že s ní nakonec budete více spokojeni a zalije Vás hřejivý pocit, kdy si řeknete, že to mělo svůj důvod a taky, že vše zlé je k něčemu dobré. Tyhle dvě věty by jste se ale měli snažit opakovat ještě dřív než se začnete rozčilovat a všechny okolo sebe proklínat, protože si tím maximálně zjednodušíte a zpříjemníte život.


Umění žít se projevuje ve schopnosti udělat z každého okamžiku, příhodného i nepříhodného, to nejlepší, neboť naříkání, stěžování a rozmrzelost ubírají sil.


Georg Christoph Lichtenberg


Katka_H