Ticho mezi námi

05.08.2018

Když nastane vzduchoprázdno


Žena a muž...
Dva zamilovaní lidé, kteří kteří doposud nemuseli řešit žádný větší problém a najednou se musejí potýkat s něčím tak složitým jako je nevědomí.
Nevědomí toho, co jednoho nebo druhého trápí. Je mezi nimi propast. Nikdo neví co se stalo a proč se najednou propast mezi nimi prohlubuje. A ani jeden netuší jak se dostat na druhou stranu, kde se nachází jejich milovaný partner.


Když v partnerství nastane problém, většina párů se jej snaží řešit a pokud jsou k sobě alespoň trochu shovívaví a chápaví, vyřeší problém bez větších obtíží. Co když ale nevíme co vlastně řešit? Kde začít, když neznáme příčinu a tedy ani důvod ticha mezi námi?


Někdy je nejlepší volbou nechat věci zkrátka plynout. Pro někoho to může být ubíjející, ale mnohem vyčerpávající je, pokud ve vztahu pádluje jenom jeden a druhý se nechává mlčky unášet. V takovém případě se točíme v bludném kruhu, kdy se jeden snaží zoufale posunout lodí alespoň o metr, ale pokud se pádla nechopí i ten druhý, aby nám podal pomocnou ruku, je takové brodění nesmyslné.


A někdy by jsme chtěli pádlovat oba dva, ale nevíme jak a ani vlastně kam. Někdy nevíme, kam se naše cesty ubírají, jestli naše toky mají někde spoj nebo míří ke spádu. A zjistit to můžeme i tak, že se necháme pouze unášet a nebudeme na nic tlačit. On nás přeci jen vítr zavane směrem, který je každému z nás určený a není zapotřebí žádných pádel ani nekonečných domněnek. Stačí se pouze zhluboka nadechnout a nechat vše plynout tak dlouho, dokud nás maják neupozorní, že už je na čase opět zasáhnout. V ten moment můžeme opět věci uvést do chodu a místo plynulého unášení začít cíleně zasahovat do směru jízdy.


Většinou takové ticho mezi námi nevzniká bezdůvodně, je to následek hádky nebo nějakého problému, který jsme nedořešili, ikdyž jsme mysleli, že ano.
Někdy nemá smysl vracet se ke starým záležitostem, protože jejich obnovením by jsme mohli vztahu ublížit. Někdy jsou věci zkrátka neřešitelné a samy se po čase vytratí.

Někdy nás ale problém provází a vznáší se nad námi jako Damoklův meč, který jen čeká na to, kdy nás setne.

Proto pokud sami cítíme, že nás daný problém dennodenně tíží a propast mezi námi prohlubuje čím dál víc, neměli by jsme s jeho řešením už více čekat.


A někdy se může jednat pouze o syndrom vyhoření, kdy je člověk zpočátku přílišně nadšený, následně vystřízlivý a je frustrovaný, že není vztah již tak opojný jako tomu bylo na začátku a nastává apatie. V takovém případě by jsme měli být zcela realističtí a uvědomit si, že můžeme mít to štěstí a nalézt partnera, se kterým se budeme dlouhé roky cítit tak jako tomu bylo na začátku, ale ve většině případů po čase zkrátka prvotní vášeň ztratí na objemu a vyvstává otázka jsme-li s partnerem šťastní i bez vášnivého ohňostroje. Jeho přítomnost nás naplňuje, rádi s ním trávíme čas, jsme partneři a zároveň nejlepší přátelé, kteří dokážou problémy ať bezvýznamné nebo vážnější řešit s možnou grácií a dovedeme si život s ním představit. 


Zamilovanost je krásná věc, která přichází v každém věku, ale odlétá stejně rychle jako vlaštovka na podzim. Zamilovat se můžeme i přesto, že máme již dlouhé roky partnera, a právě proto by jsme měli být do jisté míry neustále střízliví a uvědomovat si ať už na začátku vztahu nebo po několika letech proč vlastně s partnerem jsme nebo chceme být. Jestli jsme pouze omámení krásou a nevědomím, nebo víme, že člověk po našem boku, nám bude nebo je, dobrým partnerem do života, a také víme, že ne vždy bude svět růžový, ale i přesto dáme dostatek prostoru mračnům na to odejít a nechat zase slunce vysvitnout.


Pokud je tedy zrovna ve Vašem vztahu vzduchoprázdno a přebíhají mračna, zkuste chvíli vyčkávat na malý záblesk slunečních paprsků, které se jednoho dne opět změní ve sluneční záři. A nezoufejte pokud takový svit nepřijde ihned, každý vztah má jinou oblačnost a rychlost hojení a pokud partnera milujete i přes dočasnou krizi, nelámejte nad Vašim vztahem hůl a buďte trpěliví.


,,Existují pouze dva dny v roce, kdy nemůžeme udělat vůbec nic. Jedním je včerejšek a druhým zítřek. Proto je dnešek tím správným dnem, kdy má člověk milovat, konat a žít. "
- Dalajláma


Katka_H